Се појавија нови детали за болеста на кралот Чарлс: „Тој е фрустриран, сака да работи“

charls-kamila.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKБританскиот крал Чарлс е „фрустриран“ од брзината на неговото закрепнување од рак, изјави неговиот внук Питер Филипс, првиот член на кралското семејство кој детално зборуваше за тоа како се чувствува кралот.

Овој увид во состојбата на кралот доаѓа откако Кејт, британската принцеза од Велс, во петокот објави дека оди на превентивна хемотерапија за рак, што е уште еден удар за кралското семејство.

Питер Филипс, најстариот од осумте внуци на кралицата Елизабета и син на принцезата Ана, во интервју за Sky News Australia изјави дека кралот е фрустриран бидејќи неговото закрепнување трае подолго отколку што би сакал.

„Тој е фрустриран бидејќи не може да функционира и да ги прави сите работи што сака да ги прави“, рече тој, додавајќи дека иако е прагматичен и разбира дека е потребно време за опоравување, би сакал да се врати во нормала.

„Тој секогаш го тераше својот персонал и сите – неговите лекари и медицински сестри – да кажат „дали навистина може да го направи ова, дали навистина може да го направи тоа…“.

Чарлс (75) се надева дека ќе присуствува на велигденската миса и на мал семеен собир во недела, но неговото присуство не е однапред потврдено.

Кенсингтонската палата не соопшти дали Кејт и нејзиниот сопруг, престолонаследникот Вилијам, ќе присуствуваат на велигденската миса.

Чарлс беше подложен на корективна операција за зголемена простата во јануари. Бакингемската палата во февруари откри дека ќе се лекува за неименуван тип на рак, што значи дека мора да ги одложи сите јавни кралски должности.

Британската кралица Камила рече дека нејзиниот сопруг се чувствува „многу добро“ додека ги поздравува толпата за време на нејзината посета на Северна Ирска во четвртокот.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK