Палатата го објави враќањето на принцезата Кејт: Ова сега е нејзина примарна одговорност

Screenshot-2024-05-21-190739.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKКејт Мидлтон продолжи со својата добротворна работа и покрај дијагнозата рак, но кралскиот помошник сè уште инсистира на тоа дека „и треба простор и приватност за да закрепне“.

Принцезата од Велс засега нема да се појавува на кралските настани бидејќи се вели дека сè уште закрепнува од болеста.

Враќањето на работа беше исклучено, бидејќи нејзината фондација од раните години објави извештај за бизниси кои поддржуваат семејства со мали деца.

„Не се очекува принцезата да се врати на работа додека нејзиниот медицински тим не ја ослободи“, рече портпаролот на Кенсингтонската палата.

„Работата на проектот во рамките на фондацијата ќе продолжи да биде централна за нејзината јавна работа“, рече тој.

Принцезата беше информирана за извештајот издаден од Центарот за рано детство на Кралската фондација, но не беше присутна на промоцијата во градот Лондон.

„Принцезата од Велс беше движечка сила зад работната група за бизнис. Таа е во тек од нејзиното основање. Ќе ги продолжи своите активности кога ќе се врати на работа. Сепак, сега ѝ треба простор и мир за да закрепне. Принцезата се враќа на нејзините активности само кога ќе добие зелено светло од докторот“, се наведува во соопштението.

Исто така, Кенсингтонската палата нагласи дека принцезата и покрај тоа што е „активна“ на хартија, не се вратила на работа бидејќи продолжува да прима превентивна хемотерапија за рак.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK