–>

Највисокиот претседател на светот е претседателот на Србија

vucic
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Според листата објавена на платформата Х (Твитер), Вучиќ е највисокиот претседател на светот со висина од 199 сантиметри, додека на второто место со висина се поранешните претседатели на Франција и Црна Гора, Шарл де Гол и Мило Ѓукановиќ. од 196 сантиметри.

На третото место со висина од 190 сантиметри се поранешните кубански и американски претседатели Фидел Кастро и Доналд Трамп, а по нив се поранешниот француски лидер Жак Ширак (189), Ирак Садам Хусеин (188) и Американецот Барак Обама (185).
На дното на листата се кинескиот лидер Си Џинпинг (175), францускиот претседател Емануел Макрон (173), рускиот и украинскиот претседател Владимир Путин и Володимир Зеленски, по 170 сантиметри високи, како и поранешниот француски претседател Никола Саркози (165).
На дното на листата е поранешниот претседател на Иран, Махмуд Ахмадинеџад, кој е висок 157 сантиметри.
Интересно е што поранешниот лидер на нацистичка Германија Адолф Хитлер (173), поранешниот владетел на Франција Наполеон Бонапарта (168), поранешниот руски претседател Владимир Ленин (165), како и поранешниот претседател на Мексико Бенито Хуарез (137) беа на списокот.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK