Кралското семејство има доверба од граѓаните и покрај теориите на заговор, покажува анкета

ХХ.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKПовеќе од половина од луѓето во Велика Британија виделе теории на заговор на социјалните мрежи за отсуството на Кејт Мидлтон од јавниот живот, но тоа не ја поткопа довербата на јавноста во кралското семејство, покажуваат анкетите на YouGov.

Истражувањето покажува дека 51 процент од луѓето на Интернет виделе дискусии за теории за нејзиното отсуство, додека 44 отсто велат дека не, а 5 отсто од испитаниците тврдат дека тоа не е сигурно.

На социјалните мрежи, „Katespiracies“ (заговори за Кејт) варираат тврдења дека таа се опоравува. Некои се пошегуваа дека била исфрлена од кралското семејство.
Други теоретичари на заговор, како што тврди „Дејли мејл“, ги користеле социјалните мрежи за да ја наклеветат принцезата, па дури и американската старлета Ким Кардашијан објавила слика со натпис „На пат да ја најдам Кејт“.

Кејт се појави во јавноста откако претходно јавно се извини за преработената фотографија која беше објавена на Денот на мајката, што исто така предизвика бес и разни теории на заговор во медиумите и на интернет.

Според Sky News, кралското семејство сепак ја задржало довербата на жителите на Велика Британија.

Девет отсто од анкетираните велат дека помалку и веруваат на принцезата од Велс бидејќи таа отсуствува од јавниот живот, но исто толку и веруваат повеќе од порано.

Многу повеќе испитаници, 68 отсто, тврдат дека нивното мислење не е променето во последните месеци.

Во текот на викендот, принцот и принцезата од Велс беа видени како купуваат во продавница на помалку од еден километар од нивната резиденција во близина на замокот Виндзор.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK