Бјелогрлиќ ги откри деталите од третата сезона на „Сенки над Балканот“

kinenova-bjelogrlic-2.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKТретиот циклус од популарната серија „Сенки над Балканот“, која публиката долго време ја чекаше со големо нетрпение, е во фаза на пишување, а како што најави режисерот и актер Драган Бјелогрлиќ, снимањето ќе започне во крајот на летото.

Драган Бјелогрлиќ и неговиот тим соработници интензивно работат на сценариото за третата сезона на една од најпопуларните серии на нашите простори „Сенки над Балканот“, а овој пат актерската екипа ќе ја комплетираат Нина Јанковиќ, Милан Мариќ и Милош Биковиќ во Јосип Броз Тито, пишува nova.rs.

„Во моментов пишуваме. Сенките се многу тежок проект за мене, но страшно инспиративен“, започна Бјелогрлиќ опишувајќи го процесот на создавање:

„Многу се плашам кога влегувам во процесот на пишување, а по процесот на снимање и се останато, толку ме обземаат „сенките“ што веќе не можам да правам ништо друго и да се занимавам со ништо. Веќе сум на возраст кога би сакал да живеам малку поопуштено, затоа и го одложив. Сепак, влеговме во процесот на пишување, ја напишавме целата приказна, првите две епизоди се завршени, сега ја пишуваме третата. Се надевам дека се ќе биде готово до август и дека снимањето ќе започне во текот на август, дека ќе завршиме до Нова година и дека ќе се емитува напролет“.

Во серијата покрај стандардните ликови ќе бидат и Милан Мариќ, Нина Јанковиќ и Милош Биковиќ, а Драган Бјелогрлиќ го откина временскиот период што ќе се прикажува во третиот циклус од популарната серија.

„Имаме работа со периодот од 1939 година, приказната започнува кога Милан Стојадиновиќ распишува избори, тоа беа многу важни избори на кои победи, но не дојде на власт, го наследи принцот Павле. Тоа беше многу значајна година, кога на сите им беше јасно дека доаѓа голема војна, дека светот нема да изгледа како порано и дека секој има свои планови. Можам да кажам дека една од најголемите мистерии се случува на панините Ртањ“, ги откри деталите режисерот Драган Бјелогрлиќ и ја заинтригира публиката која со нетрпение го очекува продолжението на популарната серија:

„Во Србија има многу мистицизам. Го избравме Ртањ од друга причина, а Ртањ е интересен поради легендите, по населението што живее таму и верува во секакви работи и затоа што таму имаше некои рудници“.

Дали овој трет циклус ќе ја заврши приказната останува да видиме. Но, едно е сигурно, а тоа е дека сите со нетрпение ја очекуваат новата и возбудлива приказна за своите омилени херои, кои ги толкуваат: Драган Бјелогрлиќ, Андрија Кузмановиќ, Марија Бергам, Наташа Нинковиќ, Небојша Дугалиќ, Ненад Јездиќ, Срѓан Жика Тодоровиќ, Горан Богдан, Јована Стојиљковиќ.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK