Алек Болдвин се изјасни за невин за убиството од небрежност на снимателка

Алек-Болдвин-се-изјасни-за-невин-за-убиството-од-небрежност.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKАктерот Алек Болдвин во средата се изјасни за невин за ненамерното убиство и смртта на снимателката Халин Хачинс за време на снимањето на вестернот „Раст“ во Ново Мексико во 2021 година.

По смртта на снимателката Халин Хачинс во октомври 2021 година, големата порота го обвини Болдвин во средината на јануари.

Актерот реши да не разговара со судијата преку видео врска. Наместо тоа, тој на обвинувањата одговори со писмена изјава.

Според судот, Болдвин мора да исполни неколку услови. На пример, му е забрането да поседува оружје и да консумира алкохол или дрога. Нему исто така не му е дозволено да ги напушти САД без судска дозвола.

Обвиненијата против Болдвин беа поднесени во јануари 2023 година, но беа отфрлени три месеци подоцна. Државниот обвинител тогаш изјави дека се потребни дополнителни истраги и форензички анализи.

Болдвин, кој глумеше и го продуцираше филмот, го користеше пиштолот додека ја вежбаше сцената кога беше испукан истрелот. Не е јасно како вистинските куршуми завршиле на сетот.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK