Трагедија: На 35-годишна возраст почина една од најдобрите оперски пејачки во светот

Screenshot-2024-06-17-134643.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKПочина Џоди Девос, сопранистка од Белгија и една од најдобрите оперски пејачки во светот, со меѓународно реноме.

Причина за смртта, како што се наведува, е рак на дојка. Џоди имаше само 35 години.

Пред десет години таа го освои второто место на натпреварот на кралицата Елизабета.

Ова доведе до улоги во „Opera Comique“ во Париз и други компании низ Франција и Белгија. Таа ја испеа „Кралицата на ноќта“ во Бастилја и многу други опери.

Еден критичар на Тајмс еднаш напиша за Џоди: „Нема висока нота што не може да ја достигне“.

„Со голема тага и емоции ја објавуваме смртта на Џоди Девос. Џоди храбро се бореше со ракот неколку месеци. Таа се врати на сцената во театарот на 30 април со голема решителност, но нејзиното здравје наеднаш се влоши пред неколку дена. Оваа вест, толку нереална и неправедна, е длабоко шокантна за сите нас. Џоди имаше само 35 години и беше на врвот на нејзината уметност. Знаеме колку ја сакаа нејзините колеги, целата музичка заедница и, се разбира, јавноста“, се вели во соопштението за смртта на уметницата, пренесува slippedisc.com.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK