–>

Комеморација за актерот Мето Јовановски во Драмски театар во вторник

Почина-актерот-Мето-Јовановски.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKДрамскиoт театар Скопје известува дека комеморацијата за актерот Мето Јовановски ќе се одржи во вторник на 21 ноември во 11 часот на големата сцена на театарот.

Посмртните останки на Мето Јовановски ќе бидат изложени во капелата на гробиштата Бутел во понеделник на 20. ноември во 11 часот.

Јовановски почина на 77-годишна возраст. Беше еден од најпознатите македонски театарски, филмски и телевизиски актери. Глумеше во голем број филмови, меѓу кои „Среќна нова ’49“, „Тетовирање“, „Нечиста крв“, „Пред дождот“, „Прашина“, „Големата вода“, „Тајната книга“, „Деца на сонцето“.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK