Претпладне променливо облачно, попладне повремен дожд, на планините снег

dozd
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Претпладне променливо облачно, а попладне претежно во западните делови со повремен дожд на планините од снег. Преку ноќта врнежите ќе бидат пообилни. Минималната температура ќе биде во интервал од 2 до 7, а максималната ќе достигне од 11 до 15 степени.Во Скопје променливо облачно, од крајот на денот со повремен дожд. Минималната температура ќе се спушти до 4, а максималната ќе достигне до 12 степени.

Утре попладне во западните делови ќе има врнежи од дожд, а на планините врнежи од снег. До сабота ќе дува засилен северен ветер (над 60 км/час) и врнежите ќе преминат во снег и на повисоките места, а температурите насекаде ќе опаднат. Повремено врнежите ќе бидат пообилни, наместа над 20 л/м2, на планините и на повисоките места ќе се формира нова снежна покривка.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK