–>

Уапсен Алил Демири, осомничен за убиствата кај Смиљковско езеро

smilkovsko-ezero.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Денеска полицијата на Република Косово, во соработка со македонската полиција, во Косово го лиши од слобода 38-годишниот Алил Демири, извести МВР.

– Врз основа на издадена меѓународна потерница од МВР на РСМ, баран врз основа на наредба на Oсновниот суд Скопје 1, за сторено кривично дело “Тероризам” предвидено по член 394 од Кривичен закон, во врска со петкратното грозоморно убиство кај Смиљковското езеро. Тој, според информациите добиени од косовската полиција, ќе биде изведен пред надлежен судија, соопшти МВР.

По масакрот на 12 април 2012 година, во Косово побегнаа Алил Демири и Африм Исмаиловиќ.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK