Спречен шверц на поголема количина производи за широка потрошувачка од Косово

1692715234_policija.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKВчера во 08.00 часот кај местото викано „Тракаљачко маало“ во атар на село Танушевци, скопско, полициски службеници од Одделението за прекуграничен криминал и миграции Скопје и од Полициската станица за граничен надзор Танушевци при Регионалниот центар за гранични работи Север, по претходно добиени сознанија и во соработка со косовската гранична полиција, спречија криумчарење на производи за широка потрошувачка од Косово кон Република Северна Македонија.

Имено, полициските службеници затекнале две товарни возила, по што возачите го напуштиле местото.

При преглед на товарното возило „фолксваген“ со шведски национални ознаки била пронајдена поголема количина производи за широка потрошувачка, додека за товарното возило „мерцедес“ без регистарски ознаки било констатирано дека е празно.

Увид на местото извршила екипа од СВР Скопје, за настанот бил известен јавен обвинител, а производите биле однесени во Полициската станица за граничен надзор Танушевци за понатамошна постапка.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK