Си ги присвоил парите од дневниот промет: кривична за разнесувач на пратки од Кавадарци

Приведен крадец во Кичево, вршел тешки кражби во станови и куќи
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKСВР Охрид поднесе кривична пријава против М.Ј.(30) од Кавадарци, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „затајување“.

На 04.03.2024 пријавениот, како поштенски работник – разнесувач на пратки во правно лице со претставништво во Охрид, паричните средства од дневниот промет неовластено ги присвоил, наместо да ги предаде во тековниот ден на овластено лице за прием на прометот.

Со тоа, пријавениот се стекнал со противправна имотна корист од 92.000 денари.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK