–>

Пронајдени оружје и муниција при претреси во Битола и Ресен

Пронајдени-оружје-и-муниција-при-претреси-во-Битола-и-Ресен.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKПретреси во Битола и Ресен, пронајдени оружје и муниција

Денеска полициски службеници од СВР Битола, со судски наредби, извршија претреси на повеќе локации во Ресен и Битола, поради сомнение за сторени кривични дела по член 396 од Кривичниот законик.

При претрес во домот на К.Р.(41) во с.Штрбово, ресенско, биле пронајдени три пушки, три пиштоли различен калибар и поголемо количество на муниција, исто така, различен калибар.

Тој бил лишен од слобода и задржан во полициска станица. Во импровизирана работилница во Битола, сопственост на Б.Г.(76) од Битола, биле пронајдени шест пушки (две ловечки, три воздушни и една импровизирана) и поголема количина на различни делови за оружје. Б.Г. е повикан на службен разговор во полициска станица.

По целосно расчистување и документирање на настаните против лицата ќе бидат поднесени соодветни пријави.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK