Приведени криумчари, пронајдени 23 лица мигранти

priveden
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

На регионален пат во близина на Гевгелија, деенска околу 07:00 часот полициски службеници од Регионалниот центар за гранични работи Југ – Полициска станица за граничен премин и граничен надзор Богородица го привеле Б.А.(23) од Сингелиќ, скопско, затоа што при преглед во возилото „мерцедес вито“ со скопски регистарски ознаки, кое го управувал , биле пронајдени 23 лица мигранти, од кои 17 од Пакистан и шест од Сирија, соопшти МВР.

Приедени се и Д.С.(32) и Д.П.(36), двајцата од Богданци, поради постоење основано сомнение дека со возило „фолксваген поло“ со гевгелиски регистарски ознаки, кое го управувал Д.С., биле претходница на возилото „мерцедес“. Мигрантите биле сместени во прифатно – транзитен центар, а лицата биле задржани во полициска станица. По целосно документирање на случајот против нив ќе бидат поднесени соодветни пријави

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK