Охриѓанец се однесувал агресивно кон полицајци, тврди дека полицијата употребила сила кон него

Сончево-и-топло-со-ветер-од-западен-правец.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKВчера, во 14.25 часот, на улицата Марко Цепенков во Охрид, полициски службеници од СВР Охрид го приведоа Ј. М. (46) од Охрид, кој се однесувал агресивно кон полициски службеници што извршувале службени дејства.

При приведувањето бил извршен преглед кај него, при што била пронајдена и одземена марихуана.

Во врска со настанот Ј. М. пријавил дека при преземањето мерки кон него полициските службеници употребиле прекумерна сила, при што добил тешки телесни повреди.

За настанот биле известени јавен обвинител и Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди при МВР. По целосно документирање на случајот, ќе биде поднесена соодветна пријава.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK