–>

Казни за 40 возила кои вршеле јавен превоз: 14 имале неисправни сопирачки

vozac-na-avtobus.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Во текот на вчерашниот ден во периодот од 07.00 до 12.00 часот била спроведена акциска контрола на територијата на државата за санкционирање на прекршоци на возила со кои се врши јавен превоз на патници.

При контролата санкционирани се 40 прекршоци, од кои 14 поради неисправен уред за запирање.

Упатени на вонреден технички преглед биле 172 автобуси и други возила кои вршат јавен превоз на патници. За време на контролата констатирани и законски санкционирани се и 115 други видови на сообраќајни прекршоци, соопшти МВР.

Најавија дека сообраќајните контроли продолжуваат и во наредните денови и апелираат до сите учесници во сообраќајот да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи. Навремено да се проверува техничката исправност на возилата и навремено да бидат отстранети евентуалните недостатоци, велат надлежните.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK