Останати спортови

Дебарските каратисти продолжуваат со успешниот поход по медали

Дебарските каратисти со голем успех се вратија и од Меѓународниот карате натпревар што се одржа во Охрид. Од „Охрид Опен 2019“ кој по вторпат се одржува со тенденција да стане традиционален, а на кој учествуваа […]

Останати спортови

Хамилтон: На пилотите во Формула 1 не им се неопходни физички предиспозиции и тоа не е добро

Актуелниот шампион во Формула 1, Луис Хамилтон, изјави пилотите не се изморени по трките и дека тоа треба да се промени. Британецот сака поголеми предизвици од аспект на физичка сила. – Тенисерите се целосно исцрпени […]

Останати спортови

Русија единствената репрезентација со максимални шест победи на хокеарското СП

Хокеарите на Русија синоќа ја победија Швајцарија со 3:0 и останаа единствената селекција со максимален ефект по шесте кола во групната фаза. Резултати на другите три средби од 6.коло одиграно во текот на вчерашниот ден: […]

Останати спортови

Во Мерцедес немаат илузии дека ќе победат на сите трки оваа сезона

Претседателот на тимот Мерцедес, Тото Волф, изјави дека неговиот тим немаа амбиции и не размислува дека ќе победи на сите трки во тековната сезона. Досега Мерцедес има пет победи од предвидените 21 трка во Формула […]

Останати спортови

Доминик Бризил преживеа една рунда против Вајлдер

Дуелот во тешка категорија меѓу американските боксери Дионтеј Вајлдер и Доминик Бризил траеше помалку од една рунда на рингот во „Барклис Центар“ во Бруклин. Вајлдер, кој е шампион во верзијата ВБЦ, речиси ја исполни заканата […]

Останати спортови

Ристо Вуков Рико ќе стартува прв на трката во Кичево, во највозбудливата конкуренција – Дивизија 1

Ристо Вуков Рико ќе стартува прв на трката во Кичево, во највозбудливата конкуренција – Дивизија 1, настан со кој што ќе биде означен стартот на автомобилистичката сезона 2019-та во Македонија. Рико беше најбрз на двата […]

Останати спортови

Алонсо на 24 место на последниот ден од тренинзите на Инди 500

Фернандо Алонсо го заврши последниот ден од тренинзите на Инди 500 на 24 место. Двократниот Ф1 шампион разви брзина од 229.328 милји на час (369.07 км / ч) и комплетираше 77 чисти обиколки за време […]

Останати спортови

Во Охрид на 1 јуни ќе се одржи првиот таеквондо турнир „Ohrid OPEN 2019“

Во Охрид на 1 јуни ќе се одржи првиот Национален Таеквондо турнир „Ohrid OPEN 2019“, организиран според турнирскиот систем на Македонската таеквондо федерација. Организаторите најавуваат учество на повеќе од 150 таеквондисти од цела Европа, најмногу […]

Останати спортови

Хорнер: Ред Бул се послаби од минатата година

Шефот на Ред Бул, Кристијан Хорнер смета дека новите правила во Формула 1 за аеродинамиката поскоро ги вратиле назад, отколку што им помогнале да ја задржат силната форма од 2018. Досега во сезоната, Макс Верстапен […]

Останати спортови

Германија, Русија и Швајцарија со максимален ефект по четири кола на СП во хокеј

На хокеарскиот Мундијал во Словачка завршија четири рунди во групната фаза по кои со максимални четири победи се три селекции. Четири репрезентации немаат освоено ниту еден бод. Резултати на средбите од 3.коло одиграни во текот […]