На Олимпијадата во Токио можно ограничување на движењето на спортистите и намалување на бројот на гледачи - МИА
Останати спортови

На Олимпијадата во Токио можно ограничување на движењето на спортистите и намалување на бројот на гледачи

Токио, 4 јуни 2020 () – Гувернерот на Токио, Јурико Коике, рече дека јапонската влада и организациониот одбор на Олимпијадата размислуваат за поедноставена верзија на Игрите во 2021 година, поради ситуацијата со коронавирусот. – Одржувањето […]

„HalkEco Хронометар 10KM“ ќе се ќе се одржи на 13 јуни - МИА
Останати спортови

„HalkEco Хронометар 10KM“ ќе се ќе се одржи на 13 јуни

Скопје, 4 јуни 2020 () – Првата Хронометар атлетска трка „HalkEco Хронометар“ 10KМ, која е во организација на Сојузот на спортови на Скопје и Атлетскиот клуб „Работнички“ од Скопје и со поддршка на Халкбанк како […]

Останати спортови

HalkEco Хронометар 10KM ќе се трча со примена на мерки за заштита од коронавирусот

– Првата Хронометар атлетска трка HalkEco Хронометар 10KM што во организација на Сојуз на Спортови на Скопје и Атлетски Клуб „Работнички“ од Скопје и со поддршка на Халкбанк како генерален покровител, ќе се одржи идната […]

Селекцијата за Спортската академија ќе се врши на отворени терени, дезинфекција на реквизитите по секоја употреба - МИА
Останати спортови

Селекцијата за Спортската академија ќе се врши на отворени терени, дезинфекција на реквизитите по секоја употреба

Скопје, 4 јуни 2020 () – Селектирањето на учениците кои сакаат да се запишат во Спортската академија ќе се врши на спортски терени од отворен тип, а терените мора да имаат посебен дел за публика […]

„Ф1-инсајдер“: Алонсо се враќа во Формула 1 - МИА
Останати спортови

„Ф1-инсајдер“: Алонсо се враќа во Формула 1

Енстон, 3 јуни 2020 () – Шпанскиот возач Фернандо Алонсо скоро сигурно ќе се врати во Формула 1 во тимот на Рено од 2021 година, пренесува „Ф1-инсајдер“. Двократниот светски шампион се очекува да потпише договор […]

Ферари потпиша договор со Саинц - МИА
Останати спортови

Саинс: Нема да бидам втор пилот во Ферари, немам таков услов во договорот

Лондон, 3 јуни 2020 () – Пилотот на Мекларен, Карлос Саинс, кој ќе вози за Ферари од 2021 година, изјави дека нема да му го отстапи лидерството во италијанскиот тим на Шарл Леклер. – Јас […]

Издвојуваме

Нова и несекојдневна атлетска трка „HalkEco Хронометар 10KM!“

Време е за добра вест за тркачите. Сојуз на Спортови на Скопје и Атлетски Клуб „Работнички“ од Скопје ќе организираат нова иновативна атлетска трка на 10 км, HalkEco  Хронометар, на 13 јуни. Оваа трка ќе […]

Гран при на Холандија нема да се одржи во 2020 година - МИА
Останати спортови

Раководител на „Формула 1: Ако пилот или членот на тимот биде позитивен на коронавирус, трката нема да биде откажана

Лондон, 3 јуни 2020 () – Шефот на Формула 1, Чејс Кери соопшти дека трката нема да биде откажана доколку кај некој од пилотите или претставниците на тимот биде откриен коронавирус. – Ако некој биде […]

Тренинзите на најдобрите македонски каратисти достапни на „you tube“ каналот на КФМ - МИА
Останати спортови

Тренинзите на најдобрите македонски каратисти достапни на „you tube“ каналот на КФМ

Скопје, 2 јуни 2020 () – Најуспешните македонски каратисти, дел од нив освојувачи на европски и светски медали, преку „you tube“ каналот на Карате федерацијата на Македонија, презентираа дел од своите вештини во услови на […]