Македонија

Започнуваат градежните работи на улицата „Илинденска“ во Делчево

– Во понеделник во Делчево се очекува да започнат градежните работи за изградба ул „Илинденска“ со потпорен ѕид и ограда. За непречено и безбедно одвивање на работите и за да не се предизвикаат штети по […]

Македонија

Прскање против инсекти во Куманово

– Во паркот кај затворениот градски базен во Куманово денеска ќе се врши третирање против инсекти. Општина Куманово порачува граѓаните да бидат внимателни и да избегнат подолг престој на површините непосредно по извршувањето на третманот. Во […]

Македонија

Во Крива Паланка започна „Опен фан фудбал“ летната школа

– На градскиот стадион во Крива Паланка, од денеска па се до 21 август, ќе се одржува 14-тата отворена летна фудбалска школа „Open Fun Football Schools“. На годинешната школа учествуваат 180 деца, на возраст од шест […]

Вести

Антонио Серано и Констанца Лехнер вечер на „Охридско лето“

– Во црквата „Света Софија“ вечер ќе настапат шпанските уметници Антонио Серано на усна хармоника и Констанца Лехнер на клавир, во рамки на 58. издание на фестивалот „Охридско лето“. На програмата се дела од Франциско […]

Вести

Мостот на Вардар на влезот во Велес во лоша безбедносна состојба

– Во многу лоша состојбата се столбовите и целосната конструкција на мостот на Вардар кај Башино Село на влезот во Велес стар 47 години. Загрижени за безбедноста на сообраќајот, Општина Велес пред неколку месеци распиша […]

Бизнис

Прилеп се подготвува за гасификација, локалните власти на средба со јавниот сектор

– Прилепските локални власти ги интензивираат активностите за гасификацијата на градот. По средбата со стопанствениците, денеска бенефитот од гасификацијата му беше претставен на јавниот сектор кој ќе биде првиот корисник на природниот гас од мрежата. […]

Култура

Квалитетна филмска програма и познати имиња на 39.издание на ИФФК „Браќа Манаки“

– Квалитетна филмска програма и познати имиња на светската кинематографија се очекуваат на 39. издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“, кој ќе се одржи од 22 до 29 септември во Битола, а […]

Вести

Кривична за кичевчани за малтретирање на сопствените деца

– Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „запуштање и малтретирање на дете“, надворешната канцеларија за криминалистички работи од Кичево, до надлежното Јавно обвинителство поднесе кривична пријава против Џ.М.34 годишен и С.М.30 годишен […]

Вести

Тешко повреден мотоциклист во сообраќајка на патот Демир Капија – Бесвица

– В.Б.(34) од Демир Капија се здобил со повреди откако со мотоциклот марка „Орион“ кој го управувал без регистарски броеви  на патот  Демир Капија-село Бесвица удрил во паркирано товарно возило марка „ДАФ“ со демиркаписки регистарски таблици. Според информацијата […]

Македонија

Опожарена куќа во Кисела Вода, нема повредени

– Пожар во куќа на улицата „Невена Георгиева Дуња“ во скопската населба Кисела Вода избувнал ноќеска околу еден часот по полноќ. Во пожарот, како што јавува МИА, нема повредени лица, а биле опожарени 200 метри […]