Интересно со Опсервер

Најубавата јахта во светот пристигна во Саранда

Jахтата „Црн бисер“, која важи за најубава во светот, пристигна во албанскиот приморски град Саранда. Јахтата, која плови под знамето на Исланд, во Саранда пристигнала од Кипар, во турстичка посета, но и за набавка на […]

Интересно со Опсервер

Во Кина клонирано прво куче

Кинеските научници првпат во историјата клонираа куче, и тоа филмска ѕвезда. Клонирано е кучето Џус, кој со своето појавување во бројни кинески филмови, на својот газда му донесе заработка во милиони. Но, сега „вистинскиот“ Џус […]

Рецепти

Најбрза пита со сирење

Изненадете ги домашните … Потребно е: 10-12 кори за пита околу 700 гр сирење 3 јајца 4 лажици масло 2 полни лажици пченичен гриз 2 лажици кисела павлака 400 мл јогурт сол, по вкус 1/2 кесичка прашок за пециво парче путер Подготовка: – Во еден […]

Балкан

Адвент во Загреб: Најдобра божиќна дестинација во Европа

Хрватскиот главен град Загреб стана познат како омилена дестинација на европските туристи во деновите на одбројување до Божиќ. Последните три години, Загреб добива награди за најдобро организиран Божиќ во Европа. Иако, поради пропозициите на натпреварот […]

Балкан

Крадци во Хрватска украле цела куќа

Полицијата во Копривница примиле несекојдневна пријава од месноста Петеранац, каде што според наводите на човекот, му исчезнала куќата. Монтажната куќа која била речиси завршена, била цел на крадци, кои за неколку дена ја расклопиле до […]

Интересно со Опсервер

Откриен најдалечниот објект во Сончевиот Систем

Научници го открија досега најоддалечениот познат објект во Сончевиот Систем, кој може да се види со денешната технологија и тој доби привремено име „Далеку“ (Farout), соопшти Центарот за мали планети при Меѓународната унија на астрономи […]

Интересно со Опсервер

Интернет во 2022 година: Двојно побрз, достапен за 60 отсто од луѓето

Новиот извештај на компанијата „Циско“ фрла светло врз развојот на Интернет во следните пет години – од 2017 до 2022 година. Истражувањето е насловено „Вижуал Нетворкинг Индекс“ (Visual Networking Index (VNI) и вклучува голем број […]

Интересно со Опсервер

Шаманството најстара професија во светот

Наспроти урбаниот мит и уверувањата, науката откри дека најстара професија во светот е шаманството. Истражувачот од харвардската Школа за уметности и наука, Мануир Синг смета дека древните народи навистина биле убедени дека шаманите можат да […]

Интересно со Опсервер

Ловец казнет со затвор и со гледање на „Бамби“

Поради незаконско ловење елени и срни, ловец од американската сојузна држава Мисури е казнет со доживотна забрана за лов, една година затвор, и додека е во установата еднаш месечно да го изгледа цртаниот филм „Бамби“. […]