Форбс објави кои се најбогатите Руси

putin-bogati-rusi.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKНајбогатите Руси го зголемија своето богатство за 72 милијарди долари во 2023 година и вредат вкупно 577 милијарди долари, објави денеска Форбс, додека Вагит Алекперов, поранешниот претседател на нафтената компанија Лукоил, сега е најбогатиот човек во Русија.

Форбс го процени вкупното богатство на руските милијардери на 606 милијарди долари во 2021 година, пред руската инвазија на Украина. Високите цени на суровините во изминатите две години и економскиот раст на Русија фокусиран на војната, кој го намалува влијанието на западните санкции, помогнаа за закрепнување и враќање на таа сума.

Многу руски милијардери станаа мета на западните санкции додека Западот се обиде да го казни претседателот Владимир Путин и неговите блиски соработници поради војната во Украина. Нивното вкупно богатство падна на 353 милијарди долари во 2022 година.

Богатството на Алекперов порасна од 20,5 милијарди долари на 28,6 милијарди долари во 2023 година, објави Форбс. Првото место во Русија го презеде од сега веќе седморангираниот Андреј Мелниченко, кој се збогати со ѓубрива и чија вредност од 25,2 милијарди долари падна на 21,1 милијарди долари.

Леонид Микелсон, шеф на рускиот производител на природен гас Новатек, беше рангиран на второто место од Форбс. Неговото богатство порасна за 5,8 милијарди долари на вкупно 27,4 милијарди долари. Форбс објави дека во светот сега има повеќе милијардери – 2.781. Топ 20 на листата го држат најголем дел од богатството, а Алекперов сега е 59-ти во светот.

„Тие се побогати од кога било“, објави Форбс.

Путин повеќе пати се пофали дека западните санкции не успеале да ја уништат руската економија и посочи дека руската економија се проширила побрзо минатата година, со раст на БДП од 3,6 отсто, отколку која било од земјите од Г7 кои се во голема мера одговорни за санкциите.

Руската економија нагло закрепна по падот во 2022 година, но растот во голема мера се потпира на државното производство на оружје и муниција за војната во Украина, прикривајќи ги проблемите што го спречуваат рускиот народ да го подобри својот животен стандард.

Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) очекува рускиот БДП да порасне за 2,6 отсто оваа година, но предвидува лоша прогноза за економијата во иднина поради одливот на луѓе и недостапноста на технологијата.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK