Земјотрес со јачина од 4,7 степени во Хрватска, почувствуван и во БиХ

zemjotres-bosna.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKЗемјотрес со јачина од 4,7 степени според Рихтеровата скала утрово во 05:38 часот е регистриран во Хрватска, објави Европскиот медитерански сеизмолошки центар (ЕМСЦ).

Според информациите од Европскиот медитерански сеизмолошки центар, земјотресот бил на 92 километри јужно од главниот град Загреб и на 14 километри од границата со Босна и Херцеговина, кај Тржачка Раштела.

Земјотресот бил на длабочина од 10 километри.

Земјотресот најмногу бил почувствуван во централна Хрватска и во дел од Босна и Херцеговина со интензитет од V-VI степени според Европската макросеизмичка скала.

Засега нема извештаи за повредени лица или за предизвикана материјална штета.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK