Запленето големо количество кокаин во Грција: дрогата била скриена меѓу ракчиња, крајната дестинација била Албанија

Screenshot-2024-05-23-130556.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKВо пристаништето Пиреја запленети се 200 килограми кокаин, а дрогата била скриена во кутии со ракчиња.

Според првите информации, дрогата патувала во контејнери од Латинска Америка, а крајна дестинација била Албанија.

Според „Прототема“, дрогата била спакувана во кутии со замрзнати ракчиња. Се споменува и дека „робата“ требало да отпатува понатаму во Хрватска, а потоа во Албанија.

Медиумите јавуваат дека се уапсени четири лица, двајца грчки и двајца албански државјани.

Еден од двајцата уапсени Грци бил уапсен и во 2012 година во Костарика поради транспорт на оружје. Потоа беше екстрадиран во САД каде одлежа затворска казна бидејќи против него постоеше потерница за помагање на терористичка организација во Колумбија. Според информациите тој би пренесувал оружје, а за возврат добивал кокаин.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK