Вујкото на исчезнатата Данка: Мајка и’ можеби делува студено, но се јаде од внатре, сите ја обвинуваат, но не знаат како и’ е

vujko-danka.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKСите ја обвинуваат сестра ми, но никој не знае како и е. Можеби изгледа ладно, но се јаде одвнатре, вели Стефан Драгомировиќ, вујко на исчезнатото девојче Данка Илиќ (2), по кое се трага веќе шести ден.

Семејството на исчезнатата Данка Илиќ (2) ги прими новинарите на „Блиц“ во својот дом, еден час по објавувањето на видеото од девојчето снимено во Виена, кое неописливо наликува на исчезнатата Данка.

Со солзи во очите Стефан Драгомировиќ говорел за агонијата низ која минуваат.

Вујкото на Данка Илиќ на почетокот на својата приказна посочи дека неговата сестра, мајката на Данка Илиќ, Ивана, со часови  е во полициска станица од исчезнувањето на девојчето со цел да и помогне на полицијата во истрагата.

„Таа поминува часови во полициска станица, од утро до вечер, надевајќи се дека ќе се сети на некој детал што може да и помогне на полицијата. Никој не ја држи таму, сестра ми соработува со полицијата во истрагата и бара што побрзо да и го најдат детето“, вели соговорникот.

Тој исто така истакнува дека сите ја обвинуваат неговата сестра, но дека всушност никој не знае како е и што точно се случило тој ден кога девојчето исчезнало.

„Сите ја обвинуваат сестра ми, но никој не знае како е. Можеби изгледа ладно, но се јаде одвнатре. Ја нема Данка, нејзината ќерка. Замислете само како и е, а да не зборуваме дека и таа е трудна со целата таа мака и не смее да се стресува“, вели вујкото.

Како што вели, на сите им е многу тешко. Тие веќе шест дена минуваат низ агонија бидејќи од нивната Данка нема ни трага ни глас.

Тој се осврна на видеото кое беше објавено во јавноста на кое во Виена може да се види девојче кое личи на Данка во придружба на двајца романски државјани.

„Видеото е многу матно, па не можам со сигурност да кажам дека се работи за Данка. Очекуваме некоја официјална потврда. Од одењето и косата на девојчето ми се чини дека може да е таа, но ништо не е сигурно. Од каде знаат дека овие жени се од Романија, кој го снимил тоа видео? Многу работи не се совпаѓаат таму. Но, она што најмногу би сакале на светот е таа да се врати дома“, објаснува вујкото.

Тој додава дека Данка не е разгалена, и дека не е како другите деца кои често плачат по својата мајка.

„Доколку е Данка во тоа видео, ми се чини дека не е исплашена. Кога се дома, Данка ги има своите играчки и си игра сама. Таа не е како другите деца, кои често ја бараат својата мајка. Таа оди кај сестра ми кога и треба нешто, вода или храна“, раскажува.

За новинарите на „Блиц“ зборуваше и дедото на Данка Илиќ, кој рече дека не верува додека не ја види внуката со свои очи.

„Секако, сето ова ми дава надеж дека Данка е жива“, вели дедото на исчезнатото девојче.

Новата трага во истрагата за исчезнатата Данка Илиќ се појавила утрово во три и пол часот по полноќ, кога полицијата добила информација дека девојчето е видено во Виена. И претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска изјави дека се појавила нова трага во потрагата по Данка.

Полицијата апелираше до Србите кои живеат во Виена, а кои имаат какви било информации за случајот, да информираат.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK