–>

Вучиќ и Курти поканети во Брисел на разговори за односите меѓу Косово и Србија

Вучиќ-и-Курти-поканети-во-Брисел-на-разговори-за-односите.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKЛидерите на Србија и на Косово, Александар Вучиќ и Албин Курти се поканети во Брисел на крајот на оваа недела, каде на маргините на самитот на ЕУ ќе разговараат за состојбата на дијалогот за нормализација на односите, соопшти портпаролот на Комисијата, Питер Стано.

„Водачите на Косово и Србија се поканети да ги поддржат состаноците за Дијалогот на маргините на Европскиот совет подоцна оваа недела“, рече Стано.

Самитот на ЕУ се одржува во четврток и петок, а според дипломатски извори Курти и Вучиќ треба да бидат во четврток во Брисел. Истите извори наведуваат дека ова не е средба меѓу двајцата, туку дека ќе имаат одвоени средби.

Во текот на изминатиот викенд, специјалниот пратеник на ЕУ за дијалог Мирослав Лајчак, специјалниот пратеник на Соединетите Американски Држави за Западен Балкан Габриел Ескобар и претставници на Франција, Германија и Италија ги посетија Белград и Приштина.

„Разговорите на специјалниот пратеник Лајчак во Белград и Приштина беа фокусирани на тоа како да се промовира спроведувањето на Охридскиот договор. Нема намера да се замени тој договор“, изјави Стано.

Вучиќ во неколку наврати изјави дека нема намера да се придржува до некои обврски кои произлегуваат од тие договори, како што е одредбата дека нема да го блокира членството на Косово во меѓународните организации. Албанскиот премиер Албин Курти не сака да формира заедница на општини со српско мнозинство која би имала широки овластувања.

Стано наведува дека на средбите во Белград и Приштина за време на викендот се разговарало за различни идеи, од кои некои биле и во писмена форма и оти дискусиите ќе продолжат.

„Ова го вклучува современиот европски предлог за статутот на заедницата на општини со српско мнозинство. Очекуваме двете страни да дејствуваат брзо и да покажат дека се посветени на процесот на нормализација со исполнување на обврските преземени во дијалогот од договорот за патот кон нормализацијата и сите досегашни договори без никакви услови и одложувања“, рече Стано.

Односите меѓу Србија и Косово се крајно затегнати, особено по 24 септември, кога околу 30 вооружени Срби упаднаа во селото Бањска на северот на Косово, мнозински српско население и се забарикадираа во српски православен манастир.

По пукањето, полицијата го окупирала манастирот. Во престрелката загинаа тројца напаѓачи и еден косовски полицаец.

Косово ја обвинува Србија дека стои зад нападот и дека нејзината цел била да го окупира северниот дел каде Србите се мнозинство. ЕУ избегнува јавно да каже кој стои зад нападот, тврдејќи дека чекаат да се утврдат сите факти.

Србија негира поврзаност со тој напад и тврди дека бил организиран од локални Срби.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK