Вучиќ: Цел свет скока да ја брани Украина, а кога ќе ѝ украдат дел на Србија – тогаш ништо

Screenshot-2024-03-17-182930.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKПретседателот на Република Србија, Александар Вучиќ, присуствува на комеморативната академија по повод одбележувањето на Денот на сеќавањето на 17 март 2004 година – Погромот на Косово и Метохија.

Во својот говор тој ја спомна и војната во Украина.

– Во Украина беше нарушен принципот на неповредливост на државните граници, но не и во Србија? Нападот на 19 земји без согласност на СБ на ОН не е кршење на правата? Цел свет скока да ја брани Украина, спомнуваат и трета светска војна, а кога ќе и украдат дел од територијата на Србија, тогаш ништо. И кога го кажуваме сето тоа, кога го бараме истото за Србија што го бараат другите, нè напаѓаат дека сме насилни, дека се вооружуваме и дека сме вечна закана – рече Вучиќ.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK