Во Србија почна гласањето на предвремените избори

Во-Србија-почна-гласањето-на-предвремените-избори.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKВо Србија денеска се одржуваат предвремени парламентарни избори.

Ова е петто парламентарно гласање откако Српската напредна партија на претседателот Александар Вучиќ ја презеде власта во 2012 година.

Последните анкети покажуваат дека Вучиќ и социјалистите – неговите коалициски партнери – можат да соберат повеќе од 50 проценти од гласовите, а „Србија против насилството“ добива поддршка од речиси 24 проценти. Се очекува уште три коалиции да го поминат прагот од три проценти за влез во парламентот.

Вкупно 18 партии и здруженија се борат за поддршка од 6,5 милиони гласачи за 250 места во парламентот. Заедно со изборите за нов парламент, ќе се гласа и за локални власти во 65 општини.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK