Во Солун се одржа Парада во чест на семејството

Screenshot-2024-07-07-084335.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKВо Солун синоќа се одржа митинг наречен Семејна парада, една недела по големата парада на Европрајд 2024 „Крај на нивната параноја, нарекувајте ги работите со нивните вистински имиња“, беше една од пораките на организаторите на митингот. концептот на „семејство“ е единствен.

Откако одржаа говори, пеење на националната химна и пуштање бели и сини балони, учесниците на митингот поминаа низ главните улици на градот, објави грчкиот медиум Прототема.

На чело на колоната имало луѓе со грчки знамиња, а учесниците на митингот извикувале пароли „Грција значи православие“, „Одлечете ги рацете од нашите деца“ и „Грција им припаѓа на Грците“.

На собирот, кој беше претставен како „прослава на грчкото семејство“, присуствуваа и голем број членови на екстремната десница, пишува „Прототема“.

На лице место беа присутни и безбедносни сили за да се погрижат се до крајот на средбата да помине мирно.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK