–>

(Видео) По бурата делови од Грција се непрепознатливи

Видео-По-бурата-делови-од-Грција-се-непрепознатливи.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Најмалку шест лица загинаа, повеќе од шест се’ уште се водат за исчезнати, а стотици се евакуираат секој ден по бурата „Даниел“ што ја зафати централна Грција.

Невремето предизвика лизгање на земјиштето, уништени патишта и мостови, потопени цели села и населби. Одредени делови од западна и централна Грција, каде ударите на невремето беа најсилни, денес се буквално непрепознатливи.

Во најпогодените подрачја, водата се подигна толку многу што на снимките од хеликоптер се гледаат само покривите на куќите, а некогаш плодното земјиште е целосно уништено.

Снимките од социјалните мрежи го покажуваат целосниот размер на катастрофата што ја погоди оваа земја.

„Ова е грчката ‘земјоделска кошница’, една од ретките рамничарски области во земјата. Не постои ниту едно живо сеќавање за нешто вакво што се случувало во минатото. Луѓето се извлекуваат од покривите со хеликоптери“.

Снимките од Астрица, во близина на главниот град Кардица, покажуваат дека спасувачките операции се во тек, а улиците се целосно поплавени.

Во градот Паламас, исто така во близина на Кардица, десетици луѓе останаа заробени во поплавените куќи, соопштија властите.

Копнениот пристанишен град Волос, планинскиoт регион Пелион и градовите Кардица и Трикала беа меѓу најтешко погодените области.

Од вторникот низ целата земја се евакуирани 820 лица, од кои 750 во регионот на Тесалија.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK