(Видео) Паднати дрвја, скршени клупи, водопади: невремето го опустоши Белград

nevreme-dozd.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKБелград денеска повторно го зафати силно невреме.

Според локалните медиуми, градските улици се поплавени, паднаа многу дрвја, а многу возила се оштетени.

View this post on Instagram

A post shared by MOJ – BEOGRAD (@moj_beo_grad_)

Невремето собори огромни дрвја и во близина на Музејот на Југославија.

View this post on Instagram

A post shared by MOJ – BEOGRAD (@moj_beo_grad_)

Поради пороите заглавија многу возила. Градоначалникот на Белград, Александар Шапиќ, изјави дека суперќелиските бури стануваат реалност.

„Мораме да ги прифатиме новите временски услови. Суперќелиските бури стануваат наша реалност. Имавме дури и среќа во споредба со регионот и светот. Загреб беше целосно уништен. Количеството на врнежи беше околу 55 литри на метар квадратен. Максималната е околу 60 литри. Ова е количината што вообичаено паѓа за еден месец“, изјави Шапиќ.

View this post on Instagram

A post shared by MOJ – BEOGRAD (@moj_beo_grad_)

Градоначалникот на Белград истакна дека канализацијата не може да прими поголемо количество дожд и дека тоа е проблем и во многу побогатите области и градови.

View this post on Instagram

A post shared by MOJ – BEOGRAD (@moj_beo_grad_)

„Имавме над 250 интервенции од нашите комунални претпријатија, 1.500 работници постојано се на терен, состојбата во градот се стабилизира“, додаде тој.

View this post on Instagram

A post shared by MOJ – BEOGRAD (@moj_beo_grad_)

Дождот буквално предизвика колапс во Белград и делови од градот. Најлошо беше во општините Раковица и Чукарица. Во првиот буквално е создаден водопад, како што може да се види на видеата од социјалните мрежи, додека во Чукарица е снимен гејзер.

View this post on Instagram

A post shared by MOJ – BEOGRAD (@moj_beo_grad_)

Градот беше целосно блокиран, а претходно невремето ги зафати и Рума, Нови Сад и Инџија.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK