(Видео) Несреќа на хрватски и српски планинари на врв во Албанија, загина жена од Осиек

planinari.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKАлбанската планинска спасувачка служба соопшти дека вчера на врвот Језерца загинал хрватски државјанин. Според албански ГСС, во акцијата биле спасени седум планинари, од кои четворица од Хрватска и тројца од Србија.

Според неофицијални информации, загинала 43-годишна хрватска државјанка од Осиек која паднала од карпа. Акцијата за спасување ја изврши хеликоптер на Министерството за одбрана, а во спасувањето учествуваше и полицијата.

Екипата за пребарување и спасување овозможила извлекување на мртвото тело и транспортирање до мртовечницата со хеликоптер.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK