(Видео) Фамилијата на исчезнатата Данка се огласи за снимката од Австрија

danka-slichnosti-video.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKОткако се појави видеото од девојче снимено во Виена, а во придружба на две жени, кое наликува на исчезнатата Данка Илиќ (2), за „Курир“ проговори нејзиниот дедо.

„Не знам ништо, додека не биде официјално објавено, не можам многу да кажам за тоа“, рече кратко, а на новинарското прашање дали знае за што точно се работи, како и дали имал го видел објавеното видео, рекол дека не го погледнал.

Снимката ја коментираше и вујкото на девојчето:

„Го видов видеото. Додека не се утврди дека е Данка 100 отсто, не ми е полесно… Видеото е премногу матно“, изјави за „Блиц“ Стефан Драгомировиќ, вујкото на исчезнатата Данка Илиќ за видеото од Виена на кое наводно се гледа девојчето од Бор.

Откако се појави видеото од Виена, од сите страни доаѓаат реакции. За семејството на исчезнатото девојче секако е трошка надеж дека детето е живо, но неизвесноста се уште е присутна.

„Да чекам вести ми е многу тешко“, вели Драгомировиќ.

Како што додава, не знае дали мајката на Данка Илиќ го видела видеото.

„Не знам дали го видела видеото или каде е “, додава тој.

Тој ги коментираше сличностите меѓу девојчето од видеото и неговото внуче.

„ Па, косата и одењето се слични“, додаде тој.

„Курир“ пишува дека семејството нема роднини во Виена.

Полицијата ги презела сите мерки за проверка на добиените информации. Исто така, се замолуваат сите кои живеат во Виена доколку ја видат Данка да пријават во полиција.

Данка има 2 години, кафеава коса и кафени очи, висока е околу 85 см.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK