–>

(Видео) Драматични снимки од Грција: со јаже се извлекуваат луѓе од поплавените куќи

Видео-Драматични-снимки-од-Грција-со-јаже-се-извлекуваат-луѓе.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

На социјалните мрежи се појавија фотографии и видеа од спасување на граѓани со авиони од поплавените куќи во Грција. Спасувачките единици користат јажиња за да се спуштат до покривите на поплавените куќи и да ги извлечат луѓето на безбедно.

Видеата прикажуваат како спасувачите евакуираат 12 лица, меѓу кои има деца и постари лица.

Претходно локалните медиуми објавија дека по страшното невреме „Даниел“ во нивните куќи во реонот на Астрица во Кардица биле пронајдени две мртви жени, со што бројот на жртви се зголеми на шест лица.

Повеќе од 800 луѓе се спасени во изминатите два дена.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK