Утре почнува судењето на родителите на Коста К., детето што уби 10 луѓе на училиште во Белград

Во-Белград-протест-на-родителите-чии-деца-беа-убиени-во.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKУтре во Вишиот суд во Белград ќе почне судењето на родителите на Коста К.(14), кој уби девет ученици и еден обезбедувач во ОУ „Владислав Рибникар“ во Врачар.

Судењето, за кое може да се каже дека е судењето на векот, е закажано за 11 часот, а на него ќе се појават и мајката на Коста, која доаѓа од слобода, Миљана, како и таткото на Владимир, кој ќе биде изведен пред судот од притвор во ЦЗ каде што се наоѓа од масакрот. На ова рочиште треба да се прочита обвинението и според него да се изјасни обвинетиот, а во една третина од процесот ќе биде сослушано и самото момче убиец.

Во обвинението, кое Вишото јавно обвинителство го поднесе на 10 октомври 2023 година, се товарат родителите на момчето на убиецот како и сопственикот и инструкторот на стрелачкиот клуб „Партизан“, каде Коста практикувал да пука во подвижни цели.

Апелациониот суд во Белград го потврди ова обвинение и тоа стана правосилно на 27 декември минатата година.

Со обвинението, Владимир К., таткото на убиецот на момчето, се товари за тешко дело против општата безбедност, бидејќи како што утврди истрагата, го обучувал својот син да ракува со огнено оружје и го однел на стрелиште една година пред инцидентот во Врачар, но не ги обезбедил адекватно своите два пиштоли кои што неговиот син ги зел и извршил грозоморно злосторство. Во обвинението на обвинителот се бара тој да биде осуден на 12 години затвор.

Мајката на Коста, Миљана, чија ДНК беше пронајдена на чаура на местото на масовното убиство во училиштето во Врачар, беше обвинета за недозволено изработување, носење, држење и тргување со оружје и експлозивни материјали. За неа била побарана половина година затвор.

Покрај родителите, во обвинението се и Ратко Ивановиќ, претседател на стрелачкиот клуб „Партизан практично стрелање“, како и Немања Маринковиќ, инструктор во тој клуб, кои се товарат за кривично дело давање лажен исказ, за кои обвинителството побара да бидат осудени на по три години затвор.

Да потсетиме, покрај оваа кривична постапка за случајот со момчето убиец, водат и две граѓански постапки во кои семејствата на жртвите на Коста бараат од неговиот татко и мајка, како и од училиштето и од државата, отштета за нематеријална штета за претрпената душевна болка. Во граѓанските предмети и самиот Коста е тужен и ова се единствените судски постапки во кои е обвинет бидејќи во моментот кога влегол во училиштето и го извршил страшното дело имал само 13 години и бил кривично неодговорен, поради што не е можно да одговара кривично.

Веднаш по апсењето, Коста К. бил затворен во Клиниката за неврологија и психијатрија за деца и млади во Белград, каде е под постојан надзор на неговите стручни лекари.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK