Тројца загинати во нелегална трка на автомобили на автопат во Косово

Тројца-загинати-во-нелегална-трка-на-автомобили-на-автопат-во.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKТри лица загинаа доцна синоќа кога автомобил што учествувал во нелегална трка на автопат во Косово ја загубил контролата и завршил во публиката.

Покрај тројцата загинати, во несреќата на автопатот „Ибрахим Ругова“ во близина на Призрен повредени се уште тројца од гледачите на трката меѓу две возила марка „фолксваген голф“.

На повредените им е пружена лекарска помош, додека осомничениот возач на возилот кое удри во публиката е уапсен и по налог на надлежен обвинител е притворен.

Косовските медиуми ги идентификуваа жртвите Лорди Сиља, Молос Делија и Нуе Бибај, сите трејца млади мажи од Ѓаковица. Од истиот град е и возачот кој ја предизвика трагедијата, а кој е идентификуван како Арлинд. С и за кого се вели дека е близок роднина на еден од загинатите.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK