Телефонски разговор Курти – Шоле

kurti
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Косовскиот премиер Албин Курти синоќа имаше телефонски разговор со високиот советник на американскиот Стејт департмент, Дерек Шоле, соопшти денеска Владата на Косово.

Разговаравме и за процесот на Дијалог меѓу Косово и Србија, со акцент на целосно и безусловно спроведување на Основниот договор, како и за средбата во понеделникот во Брисел на ниво на главните преговарачи. Разговараа и за ситуацијата во четири општините во северно Косово по изборите на 23 април и за финализирање на изборниот процес со одржување на конститутивни седници и давање заклетва на избраните функционери, се наведува во соопштението.

Владата нагласи дека „институциите на Косово остануваат посветени на гарантирање на уставноста и законитоста, а во исто време обезбедуваат непречено обезбедување услуги за граѓаните“

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK