Снимка од нападот на братот на потпретседателот на Владата на Босна и Херцеговина на игралиштето во Белград: се слуша викање, а потоа хулиганите бегаат

Screenshot-2024-05-27-133034.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKСрпскиот медиум Н1 објави снимка од инцидентот во населбата Медаковиќ во Белград, а на видеото се гледа кога хулиганите бегаат по нападот на Ѓорѓе Мијатовиќ, кој почина подоцна во вечерните часови во Ургентниот центар.

Нападот се случи во неделата нешто по 18:00 часот.

Инаку, групата хулигани кои го нападнаа Ѓорѓе Мијатовиќ, кој веднаш по тој инцидент почина во Ургентниот центар, со месеци им прави проблеми на жителите од зградите во населбата Медаковиќ, а само ден пред инцидентот кршеле клупи и му се заканувале на граѓанин кој ги замолил да не го прават тоа. Граѓанинот веднаш го пријавил случајот во полиција која излегла на местото на настанот и разговарала со нив. Како што велат станарите, таа не ги легитимирала бидејќи се малолетни, пренесува Нова.рс.

Жителите се загрижени за својата безбедност и пред се за безбедноста на нивните деца кои излегуваат во паркот, поради група тинејџери кои се секогаш таму кога е убаво времето, прават врева, го нарушуваат јавниот ред и мир, а децата се плашат од нив. Како што пренесуваат српските медиуми, станува збор за млади мажи, но и девојчиња на возраст од 15 до 17 години.

Како што рече министерот за внатрешни работи Ивица Дачиќ во утринската програма, жртвата, брат на потпретседателот на Владата на Федерацијата на Босна и Херцеговина и министерот за развој и претприемништво, Војин Мијатовиќ, излегол да разговара со хулиганите бидејќи неговиот син се пожали дека му е украдена топката.

Дачиќ во емисијата изјави дека се утврдуваат околностите на смртта и дали настанала како последица на нападот, додавајќи дека лекарите рекле дека Ѓорѓе Мијатовиќ имал епи-напади и дополнителни болести, па причината за смртта ќе ја утврди обдукцијата. Но, веднаш потоа таблоидите, меѓу кои и Блиц, објавија информација дека човекот (по инцидентот) паднал и со главата удрил во бетон.

„Кога се вратил дома и рекол на сопругата дека сам паднал, по што добил епилептичен напад“, вели изворот.

Српското МВР соопшти дека има двајца осомничени и дека по нив се трага, како и дека телото е пренесено во Институтот за судска медицина за обдукција, пишува Н1.

Вишото јавно обвинителство во Белград и нареди на полицијата да ги идентификува учесниците на настанот и да ги собере сите потребни податоци и информации за настанот по што Ѓ.М. почина во Ургентниот центар во Белград.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK