Случаен избор или порака – сите очи вперени во вратоврската на кралот Чарлс со грчкото знаме

Случаен-избор-или-порака-–-сите-очи-вперени-во-вратоврската.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKИзборот на вратоврската од страна на британскиот крал Чарлс на конференцијата COP28 во Дубаи поттикна шпекулации дека тоа е шифрирана порака наменета за британскиот премиер Риши Сунак, бидејќи кралската вратоврска го претставува грчкото знаме.

Ова се случува во време кога на спор меѓу британскиот и грчкиот премиер поради скулптурите од Партенон кои британската влада ги однесе во Велика Британија пред повеќе од 200 години.

Бакингемската палата сугерираше дека изборот на кралската вратоврска е резултат на случаен избор на парче облека, пренесува „Би-Би-Си“.

Извори блиски до британското кралско семејство истакнаа дека кралот Чарлс ја носел истата вратоврска на самитот COP28 во Дубаи во петокот за време на состанокот со делегацијата на Јужна Кореја.

Истите извори тврдат дека вратоврската што ја носел кралот на средбата со премиерот Сунак немала никаква врска ниту со Грција, ниту со дипломатскиот спор околу скулптурите однесени од Грција во Велика Британија.

Грчко-британскиот спор е дали скулптурите, познати и како Елгински мермери, мора да бидат вратени во Атина.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK