–>

Шефот на српските разузнавачи Вулин поднесе неотповиклива оставка: „ЕУ и САД ја бараат мојата глава“

Шефот-на-српските-разузнавачи-Вулин-поднесе-неотповиклива-оставка-„ЕУ-и.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKАлександар Вулин поднесе оставка од функцијата директор на Безбедносно-информативната агенција на Србија.

Во изјавата, Вулин му се заблагодари на српскиот претседател Александар Вучиќ за „можноста да ги брани Србите и Србија“ и побара од него да остане „претседател на сите Срби“.

„Претседателот Александар Вучиќ и Србија се соочуваат со закани и уцени кои можат да се споредат само со австроунгарскиот ултиматум од 1914 година. Од нас се бара да го признаеме Косово, да ја напуштиме Република Српска и да престанеме да бидеме суверена земја и нација со воведување санкции кон Руската Федерација. Доколку се согласат на тоа, следното барање би било протерување на кинеските инвестиции, безусловна технолошка и економска зависност од Западот, како и продолжување на политичкото и територијално распаѓање на Србија и прифаќање на западните вредности во кои нема место за традиционалното семејство и нација, а на крајот и за социјалната правда“, вели Вулин во својата изјава.

Тој ги обвини САД и ЕУ дека „му ја бараат главата“ како предуслов за да не се воведат санкции кон Србија.

„Нема да дозволам да бидам причина за уцени и притисок врз Србија и српскиот свет. Затоа поднесувам неотповиклива оставка од функцијата директор на БИА. Санкциите што ми беа наметнати се доказ за мојата упорна борба за единство на Србите, но наметнувањето санкции кон Србија, за кои би се користело моето континуирано раководство на БИА, би било доказ за мојата себичност. Првиот показател за исправноста на мојата одлука ќе бидат лицемерните изјави на функционерите на САД и ЕУ во кои ќе се колнат дека не сакале ни да ни воведат казни и санкции. Мојата оставка нема да ја промени политиката на САД и ЕУ кон Србија, но ќе ги забави новите барања и уцени. Тие не добија санкции против Русија, не добија српско признавање на Косово, но добија една српска глава“, вели Вулин.

Додава дека „одбива да стане дел од антируската и антисрпската хистерија поради каква било позиција“.

„За да престанам да се грижам за Република Српска и нејзиниот опстанок и да престанам да верувам во неизбежноста на обединувањето на Србите и создавањето на српскиот свет, одбивам да се откажам од политиката на воена неутралност и братство со Русија и Кина. Ова е мала победа за САД и ЕУ, но и голема победа за мене бидејќи докажав дека Србија и српскиот народ вредат секоја жртва. Мојата жртва е мала во споредба со големината на светилиштата што ги бранам. Му благодарам на претседателот Вучиќ за можноста да ги брани Србите и Србија и барам од него да остане претседател на сите Срби, последниот слободен лидер во Европа, на гордост на сите Срби. Се надевам дека на овие избори заедно ќе се избориме за слободна Србија“, рече тој.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK