Речиси 300 новозаразени со Ковид-19 во Бугарија, 48 завршиле во болница

Речиси-300-новозаразени-со-Ковид-19-во-Бугарија-48-завршиле-во.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKНови 288 на Ковид-19 се регистрирани во Бугарија.

Од нив 48 се хоспитализирани. Извршени се 2.471 тестови, што значи дека позитивните примероци се 11,65 отсто, покажуваат податоците.

3.396 се активни случаи, а излекувани се 28. Во болниците низ државата се згрижени 356 лица, од кои 37 се на одделенија за интензивна нега, јавува БНР.бг.

Уште две лица ја загубија битката со болеста.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK