Рама: Ја поздравувам одлучувачка улога на Ердоган во обновувањето на транспорт на украинско жито

20230518210525_big_730x400_33
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Албанскиот премиер Еди Рама денеска го поздрави обновувањето со уште два месеца на Црноморската иницијатива за транспорт на украинскo жито.  Тој во објава на социјалните мрежи ја оценува како одлучувачка улогата на претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган за обновувањето на овој договор.

-Ги повторувам моите честитки до претседателот на Република Турција, Ердоган, за неговата одлучувачка улога. Обезбедувањето непречено снабдување за светските пазари е од витално значење за обезбедување на храна ширум светот, пишува Рама , кој е голем пријател на Ердоган.  Русија и Украина се договорија да го продолжат договорот за транспорт на украинско жито преку Црното Море за уште два месеца.  Договорот е важен бидејќи Украина е еден од водечките светски извозници на пченица.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK