Потрага по маж осомничен за пукање во центарот на Сараево: полициска акција во Босна и Херцеговина

Потрага-по-маж-осомничен-за-пукање-во-центарот-на-Сараево.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKСараевската полиција објави потрага по машко лице кое се поврзува со пукањето во ресторанот „Кве Паса“ во центарот на Сараево.

Престрелката се случила синоќа кога биле ранети две млади момчиња на возраст од 23 години. На еден од нив му биле констатирани полесни физички повреди во пределот на десната рака, а по укажаната помош бил пуштен на домашно лекување. На другиот човек му биле констатирани сериозни повреди опасни по живот и бил задржан во Клиничкиот центар на Универзитетот во Сараево.

Кривичното дело на сторителот е квалификувано како „убиство во обид“, а според информациите од истрагата, човекот по кој е распишана потрага е државјанин на Босна и Херцеговина, јавуваат сараевските медиуми.

Престрелката се случила синоќа во сараевската населба Џиџиковац во 20 часот и 50 минути.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK