Под сомнение за планирање терористички напад уапсено е малолетно девојче од Црна Гора

Прилепчанец-сексуално-ја-злоставувал-малолетната-внука-приведен-е.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKВо Австрија е уапсено четиринаесетгодишно девојче од Црна Гора, кое, според австриските медиуми планирало терористички напад на Јакоминиплац во Грац, а истражителите од Државната служба за државна безбедност и борба против екстремизмот во Штаерска успеале да спречат тоа.

При претресот на куќата, како што пишува истиот медиум истражителите заплениле секира и нож.

Информациите за планираниот напад дојдоа од Европска безбедносна управа. На овој начин, локалните истражители од Државниот завод за државна безбедност и борба против екстремизмот (ЛСЕ) на Штаерска им влегле во трага на првично непознатите лица.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK