Пиеракакис: В недела во 21 часот резултатите од изборите од 80 отсто од гласовите

pierakakis
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Два часа по затворањето на гласачките места, односно во 21 часот в недела ќе бидат соопштени резултатите од изборите во Грција со пребројани 80 отсто од гласовите, според министерот за дигитална политика Кирјакос Пиеракакис, јави дописничката на МИА од Атина.

Во интервјуто за грчкото радио „Скај“, Пиеракакис објасни дека оваа година процесот на пребројување на гласовите ќе биде побрз од претходно, во сите избирачки места ќе има таблети и се очекува во 21 часот да бидат познати 80 отсто од резултатите од гласањето.

-Збирот што порано се бележеше рачно, сега ќе се врши со автоматско известување на Министерството за внатрешни за да може резултатот да излезе многу порано, објасни Пиеракакис.

Во однос на деталните резултати за пратеничките листи, се очекува пред полноќ да се знае бројот на гласови што го добиле кандидатите за пратеници.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK