–>

„Не може да се оди со нож кон пријателот“: Францускиот европратеник за притисокот на ЕУ врз Србија, да се сврти против Русија

„Не-може-да-се-оди-со-нож-кон-пријателот-Францускиот.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKПратеникот во Европскиот парламент Жан-Лин Лакапел изјави дека Косово нема легитимитет да се интегрира во ЕУ, оценувајќи дека вистински извор на нестабилност на Косово е тоа што САД и ЕУ „уценуваат, се закануваат и вршат континуиран притисок“ врз Србија да го признае Косово како држава.

„САД и властите на Европската унија вршат притисок, уценување и закана за Србија доколку утре не го признае Косово како држава. Србите се форсираат и се обидуваат да им наметнат, утре Косово да стане дел од меѓународните организации како НАТО и ОН “, изјави Лакапел за Танјуг.

Тој додаде дека нема да има подобрување на ситуацијата во Косово и дека ќе има блокада се додека ЕУ е слепа и тврдоглава и се додека нејзина опсесија е Србите да го признаат Косово како независна држава.

Лакапел апелираше до ЕУ малку подобро да ги слуша Србите, да ги почитува малку повеќе и да покаже малку повеќе дипломатија.

Тој се осврна и на неодамнешната изјава на известувачот на Европскиот парламент за Косово, Виола фон Крамон, дека сите проблеми кога станува збор за стабилноста на Западен Балкан доаѓаат од Србија, нагласувајќи дека смета оти Србија не е одговорна за нестабилноста, туку само ЕУ, поради опседнатоста со влезот на Косово во ЕУ.

ЕУ, додаде тој, е таа што создава тензии и погрешно управува со минатото и спецификите на Босна и Херцеговина и Косово и треба повеќе да се посвети на својата улога како посредник.

Според него, ЕУ често има разбирање за различни барања во Косово, но и во соседните земји како Северна Македонија, Албанија и БиХ, додека тоа ретко е случај кога станува збор за Србија.

„За нас постои вистинска разлика меѓу овие народи. Од една страна, имате европска цивилизација која се носела и се инкарнирала во Србија, а од друга страна, имате други земји кои претставуваат значителни ризици кога станува збор за корупција, трговија со оружје, трговија со наркотици, кои се глобална опасност или утре може да претставуваат опасност, бидејќи сите овие земји сакаат да ги интегрираат во ЕУ“, додаде францускиот европратеник, пренесува Спутник.

Исто така, Лакапел апелираше до ЕУ да престане да ја принудува Србија да ги прекине историските односи со Русија кога е во прашање конфликтот со Украина, наведувајќи дека не може да се бара некој „да оди со нож кон својот пријател“.

Според него, ЕУ не може да ја применува истата политика за сите земји кои се заинтересирани за членство, особено кога станува збор за Србија, која, како што наведе, е под постојани закани и уцени.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK