Мотивот би можел да биде љубомора: Осомничениот за убиството на сопругата и двете деца во Тузла купил секира на пазар

h-2.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKТузланецот Мујага Чичкошиќ е осомничен дека ги убил сопругата и двете деца на возраст од девет и две години, а потоа се фрлил од стан во зградата и се самоубил.

Истражните екипи пронашле секира со која, како што се сомнева, е извршено убиството, пренесува Аваз. Пронајдени се и други остри предмети, а истрагата ќе утврди дали ги убил со сечило или со тап дел од секира. Наредено е вештачење.

Според неофицијални информации на „Аваз“, обвинителите и истражителите се сомневаат дека мотивот за грозоморното убиство би можела да биде љубомора. Засега оваа информација не е официјално потврдена.

Чичкошиќ, како што потврдија за „Аваз“, пред неколку дена се вратил од Германија, каде што работел како медицински техничар. Бил вработен во Клиничкиот центар на Универзитетот во Тузла, како и неговата сопруга, но заминал да работи во Германија.

Аваз пишува дека Чичкошиќ, како што досега покажала истрагата, детално го испланирал бруталното злосторство. Како што потврди изворот на Аваз, тој купил секира на пазарот кај Хемет неколку дена пред злосторството и со неа ги убил членовите на семејството.

Во станот била пронајдена глетка со цедење крв, а наводно целиот стан бил уништен. Се сомнева дека сопругата се обидела да ги спаси децата, но не успеала.

Она што ги шокираше истражителите е тоа што Чичкошиќ наводно оставил белешка на вратата од станот по страотното злосторство, пренесуваат медиумите. Наводно пишувало имиња на одредени луѓе. Полицијата сега истражува за кого станува збор.

Наводно, меѓу нив се и имињата на одредени роднини кои му помогнале да се вработи во Германија.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK