–>

Макрон, Зеленски, Путин, Вучиќ и Додик му ја честитаа победата на Ердоган

erdogan
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Неколку странски функционери синоќа на Реџеп Таип Ердоган му ја честитаа победата во вториот круг од претседателските избори во Турција.

Францускиот претседател Емануел Макрон, освен што му честиташе на Ердоган, рече дека Франција и Турција имаат огромни предизвици кои треба заедно да ги надминат, меѓу кои и враќањето на мирот во Европа и иднината на евроатлантската алијанса.

– Му честитам на претседателот Ердоган и продолжуваме да одиме напред, рече Макрон.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски се заложи за зајакнување на билатералните врски и соработката за безбедност и стабилност во Европа.

Честитка упати и претседателот на Русија, Владимир Путин, кој оцени дека изборниот резултат е „логичен и очигледен доказ“ за поддршката на народот за политиката на Ердоган.

Победата на Ердоган му ја честитаа и претседателот на Србија, Александар Вучиќ и претседателот на Република Српска, Милорад Додик.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK