Курти за Си-ен-ен: Србија е агресивен сосед, чека можност да влезе во Косово

kurti1.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKКосовскиот премиер Албин Курти побара од меѓународната заедница да изврши притисок врз Србија за да бидат отстранети воените бази околу Косово.

Во интервју за Си-ен-ен, тој рече дека Србија е „многу агресивен сосед“ и дека „чека можност да влезе во Косово“, а тоа треба да го спречат западните партнери, пренесе Нова.рс.

„Околу границата има 48 оперативни бази кои чекаат можност. Она што го бараме од западните партнери е притисок врз Белград да ги повлече овие бази, од кои секоја има по 50-150 војници“, рече Курти.

Тој оцени дека Србија и Русија се слични поради заедничкиот интерес и желбата да ги прошират своите територии.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK