Кси Џинпинг му подари скулптури на Вучиќ кои го симболизираат кинеско-српското пријателство

f-1.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKЗа време на официјалната посета на Белград, кинескиот претседател Кси Џинпинг на српскиот претседател Александар Вучиќ му подари скулптури на Небесниот храм во Пекинг и Храмот на Свети Сава изработени од челик.

Фотографија на Кси Џинпинг и Вучиќ во присуство на нивните сопруги кои ги гледаат подароците беше објавена на интернет од страна на помошничката министерка за надворешни работи на Кина, Хуа Чунјинг, а пренесена од Спутник.

Таа во најавата наведе дека на скулптурите се претставени небесниот храм во Пекинг и храмот Свети Сава во Белград, кои го симболизираат кинеско-српското пријателство.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK