–>

Јавноста ја вознемири фотографија од изгладнет елен: Зоолошката градина во Бор тврди дека се е во ред

1692651889_1.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Фотографии од изгладнет елен во зоолошката градина Бор објавени на социјалните мрежи ја вознемирија јавноста, а властите тврдат дека храна има доволно, но сега е сезоната на парење на еленот.

На објавената фотографија се гледа елен чии ребра се испакнати, а во најголем дел од коментарите доминира прашањето дали животните во ЈП зоолошка градина се доволно згрижени.

 

Директорот на зоолошката градина на ЈП Дарко Драгијевиќ изјави за Бета дека 17-годишниот елен е во добра состојба и никогаш не бил болен.

„Сега е сезоната на парење на елените, а после подолг период му донеле женка. „Постојано ја брка, рика и нормално јаде, но поради годините ослабе, бидејќи во сезоната на парење елените не внимаваат на храната“, изјави Драгијевиќ.

И претходно беа објавени фотографии од гладен тигар, но директорот вели дека Зоолошката градина има доволно храна за сите животни.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK