–>

Идентификувани три лица, уапсен хулиган: „Не бев во Атина, имам доказ“

Huligani-grcija.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Вчера во медиумите беше објавена снимка од надзорните камери на која наводно се гледа моментот кога 29-годишниот навивач на АЕК Михалис Кацурис е избоден со нож, а кој наводно е доказ за грчката полиција во случајот со неговото убиство.

На видеото не се гледа баш најдобро што всушност се случило, но според изворот кој ја испратил снимката, се чини дека може да го покаже моментот кога грчкиот навивач бил избоден со нож.

Во моментот на кој наводно се гледа прободувањето, Михалис Кацурис (во сина кошула) и уште еден маж во бордо кошула трчаат еден до друг. Михалис во еден момент ја замавнува левата рака наназад, а друг маж замавнува со левата рака во која држи непознат предмет во правец на убиениот Михалис.

Подоцна може да се види Михалис како гледа во маицата, а потоа трча кон киоскот. Таму колабирал каде дошла брзата помош. Подоцна бил прогласен за мртов.

Иако од ова, како и од претходно објавените видеа е тешко да се заклучи што всушност се случило, ниту едно од досега објавените видеа јасно не покажува дека за смртта на грчкиот навивач е одговорен припадник на хрватската навивачка група.

Властите идентификуваа уште три лица кои биле во близина на Кацурис за време на немирите. Како што јавува телевизијата СКАИ, во немирите во близина на 29-годишникот се движеле четири лица, а тројца биле идентификувани од ЕЛАС.

Во истиот извештај се наведува дека по секое легитимирање, ЕЛАС ги испраќа сите детали од истрагата до истражителот, кој одлучува дали ќе издаде налог или ќе повика конкретни лица како обични сведоци. Во секој случај, аудио-визуелниот материјал детално го прегледуваат службеници на ЕЛАС во надлежните лаборатории за да се идентификуваат лицата кои учествувале во тепачката, пишуваат грчките медиуми.

Грчките медиуми јавуваат и дека важен елемент во истрагата се дамките од крвта на Михалис Кацурис, кои се пронајдени на околу 20 метри од местото каде што на видеото се гледа како е удрен со палка.

Денеска се очекува и распитот на 43-годишниот маж, кој беше уапсен поради учество во инцидентите и за кого грчката полиција смета дека бил „водич“ на хрватските хулигани. Според СКАИ, во досието против него има и полициска пријава, но 43-годишникот тврди дека нема никаква врска со настаните.

Досието против него содржи изјава од полициски службеник на Управата за сузбивање на насилството на спортските терени, во која се наведува дека 43-годишникот „наликува“ на лицето прикажано на снимката како ги организира хулиганите неколку минути пред нападот, носејќи темна кацига.

Неговите адвокати наведуваат дека на денот на немирите тој воопшто не бил во Атина, туку во Кефалонија на одмор со својата девојка. Тие велат дека има бродски карти за да го докажат нивното тврдење, а адвокатите имаат намера да ги декласифицираат телефонските повици и видеата од хотелот во кој наводно престојувал за да докажат дека нема никаква врска со настаните во Нова Филаделфија.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK